דף הבית » דיור מוגן

דיור מוגן

עד לפני מספר עשורים, לא מאוד רבים, לקשישים היו שתי אפשרויות עיקריות: הבריאים והעצמאים שבהם נשארו לגור בביתם תחת עינם הפקוחה של בני המשפחה, ואלו שסבלו ממחלות וממצבים בריאותיים שלא מאפשרים חיים עצמאיים עברו לבתי אבות ולמסגרות סיעודיות אחרות. אולם השינויים שהביאו איתם השנים האחרונות של המאה ה-20 וביתר שאת המאה ה-21 העלו צורך במסגרת נוספת. כיום לא כל קשיש זקוק למסגרת סיעודית, אך טוב שתהיה רמה מסוימת של השגחה רפואית וכן מסגרת שתספק מענה לצרכים חברתיים ונפשיים. זו בדיוק המטרה של מסגרת דיור מוגן. 

מתחמי ובתי דיור מוגן לא מנוהלים כמו בית אבות או מסגרת סיעודית כלשהי, הדיירים שומרים על העצמאות שלהם ועל אורח החיים שלהם. בניגוד לבתי אבות, כאן לא ישובצו שני דיירים זרים בחדר, ויחידות הדיור בנויות כמו דירות שאתם מכירים, בגדלים שונים החל מסטודיו ועד דירות גן או פנטהאוז, על פי הצרכים והיכולות הכלכליות של הדיירים. הבניינים עצמם מאובטחים על ידי צוותי שמירה שמוודאים שאנשים זרים לא נכנסים למקום ושומרים על ביטחונם של הדיירים, אך הדיירים יכולים להיכנס ולצאת מהמתחם באופן חופשי, וכמובן גם לארח כאוות נפשם ללא כל הגבלה.

ההתלבטות הקשה: להישאר בבית או לעבור לדיור מוגן?

למסגרת דיור מוגן יש שורת יתרונות על פני המשך המגורים בבית, אך למרות זאת יש קשישים שחוששים מהמעבר מסיבות לחלוטין מובנות. אמנם מדובר במסגרת ששומרת על עצמאות מקסימלית, אך עדיין מדובר במעבר לדירה חדשה, בבניין חדש, לעיתים אפילו ביישוב חדש. השינויים האלה, גם במתחם היוקרתי ביותר, עלולים להיות לא פשוטים עבור אדם שחי עשרות שנים בדירתו. 

הקושי גדול אף יותר במקרים שבו אחד ההורים איבד את בן או בת הזוג לאחר שנות נישואים רבות, והם רואים בהישארות בבית כשימור הזיכרון, את המעבר הם רואים כנטישת הזיכרון. במצבים כאלה ראוי להסביר ברגישות הראויה את היתרונות הגלומים בצורת הדיור החדשה, ועוד נגיע אליהם בהמשך.

קושי נוסף עבור הקשיש ובני המשפחה הוא העלות הגבוהה של מסגרת הדיור המוגן בארץ. דיור מוגן היא מסגרת מגורים במימון עצמאי, אין תמיכה כלכלית מהמדינה, והעלות החודשית יכולה להגיע לאלפי שקלים לצד דמי פיקדון גבוהים. אמנם רשתות הדיור המוגן מציעות מגוון מסלולי תשלום בניסיון להנגיש את המסגרת לכמה שיותר אנשים, אך עדיין מדובר בהוצאה גבוהה שיש להיערך אליה. בחלק מהמקרים יש צורך למכור את הדירה שבה הקשיש התגורר עד כה כדי לממן את הפיקדון והשהות, במקרים אחרים ניתן להסתמך על השכרת הדירה הישנה וכך לממן את העלויות או חלקן. 

התאמה נכונה בין מתחם המגורים שתבחרו לבין האופי והצרכים של ההורים שלכם ובמסלול התשלום שמתאים ליכולות הכלכליות של המשפחה שלכם, תאפשר להתגבר על כל הקשיים והמכשולים ולתת להורים שלכם חיי פנסיה ארוכים ומהנים. בחברת ההורים שלי מסייעים בהתאמת דיור מוגן ובית אבות שמתאים עבורכם ועבור יקיריכם ללא כל עלות. 

איך בוחרים דיור מוגן

מתחמי דיור מוגן פרוסים כמעט בכל רחבי הארץ, בערים גדולות, ביישובים קטנים יותר, סמוך לכפרים ולקיבוצים, עם נוף עירוני או נוף לים, המבחר גדול וההתלבטות קשה. בית שמתאים לאדם אחד לא יתאים להורה אחר ולכן חשוב להבין מה הצרכים של ההורים וגם הצרכים שלכם. 

האם ההורים שלכם מעוניינים להמשיך לגור בעיר גדולה? האם הם אנשי עיר שמעוניינים להעביר את שנות הפנסיה דווקא בכפר? אולי בכלל הם חיו ביישוב קטן ומעוניינים לחיות בגיל השלישי בתל אביב? כל אחד על פי רצונותיו והעדפותיו. בדקו אילו פעילויות חברה והעשרה ניתנות בבתי הדיור המוגן השונים שאתם בוחנים, האם המתחמים נגישים בתחבורה ציבורית או אם יש חניה נוחה אם אתם מגיעים עם רכב פרטי. 

מומלץ לבדוק גם את רמת השירותים והתשתיות במקום, איזו אוכלוסייה מתגוררת בבניין, ואם הכל נראה לכם בול מה שאתם מחפשים – ודאו שהמקום מתאים גם ליכולות הכלכליות של המשפחה או מציע מסלול תשלום שהולם את מידותיכם. דבר חשוב נוסף הוא לבדוק האם יש מסגרת דיור תומך למקרה שבו ההורים מאבדים מהעצמאות שלהם וזקוקים לסיוע, או אם במקום פועלת גם מחלקה סיעודית לדיור זמני או קבוע. כאן ריכזנו עבורכם פרטים שחשוב לקחת בחשבון כשבוחרים דיור מוגן, וכאן תוכלו ליצור קשר עם חברת Depend שמסייעת ומייעצת בבחירת דיור מוגן. 

השירותים שמציעים בתי הדיור המוגן בישראל

נתחיל בדברים הבסיסיים ביותר שכל מתחם דיור מוגן חייב לספק. בכל בית דיור מוגן תמצאו שמירה 24 שעות ביממה בכל ימות השנה, שירותי אחזקה, תחזוקה, וניקיון יומי בשטחים הציבוריים וגם ביחידות הדיור, שירותי קבלה, ומערכת חימום ומיזוג ביחידות הדיור. בתחום השירותים הרפואיים הבתים מספקים שירות רפואי 24 שעות ביממה על פי הצורך, לחצן מצוקה או מערכת אחרת לקריאה לאחות, וליווי סוציאלי. 

כל בתי הדיור המוגן מציעים גם פעילות חברתית אך ההיצע משתנה בין המקומות השונים. בזכות התחרות בין המפעילים, רמת הפעילויות עולה וכך גם איכות המתקנים. כך למשל, במתחמים רבים תמצאו גם חדר כושר ובריכת שחייה ששייכים לדיירים בלבד, מכון פיזיותרפיה, חוגי העשרה רבים, הרצאות, הצגות מהתיאטרון הרפרטוארי, תזונאים לליווי אישי על פי הצרכים של הדייר, שירותי כביסה וגיהוץ, מספרה וספא עם מניקור ופדיקור, אפשרות ללינת מטפל זר, מסעדות בתוך המתחם, ועוד. חלק מהשירותים הללו כלולים בתשלום החודשי, ואחרים ניתנים בתשלום נוסף על פי שימוש. 

ומה קורה אם ההורים הופכים לסיעודיים

חלק מבתי הדיור המוגן מספקים מענה גם לדיירים שנכנסו למתחם כעצמאיים אך בהמשך הפכו לסיעודיים. כדאי לשים לב לכך שבכל בית הפתרונות עשויים להיות שונים. בחלקם מדובר במסלול דיור תומך, באחרים ישנה מחלקה סיעודית, ובמקרים מסוימים מדובר בשירות נוסף שניתן ביחידת הדיור עצמה בדומה למטפל זר בבית. אם בחרתם בבית ששייך לרשת שמציעה מחלקה סיעודית, שימו לב לכך שהשירות לא ניתן בכל בתי הרשת וייתכן שיהיה צורך לעבור דירה במצב כזה. רשתות רבות מציעות מסגרת המשכית לדייר שהפך לסיעודי, אך ממש מעט מקומות מספקים פתרון לדייר עצמאי שהפך לתשוש נפש. 

כמה עולה דיור מוגן

אי אפשר באמת לתת מספר שעונה על השאלה הזאת משום שטווח המחירים גדול מאוד. יש הבדל בין בית בעיר קטנה לבין דירה בתל אביב או דירת גן בדיור מוגן שמשקיף על הכינרת. המחיר תלוי גם בפעילויות ובמתקנים שניתנים במתחם וגם כמובן בגודל יחידת הדיור. ישנן יחידות סטודיו או חדר אחד, וזה עולה לשניים ושלושה חדרים, דירות גג ודירות גן מרווחות עם גינה פרטית רחבת ידיים. 

רשתות הדיור המוגן מציעות לדיירים ולבני המשפחה מספר מסלולים, המוכר ביותר הוא תשלום פיקדון חד פעמי שממנו נגרעים דמי שחיקה. תשלום הפיקדון מחייב הון ראשוני שאותו ניתן לגייס באמצעות מכירת הדירה הקיימת, מימוש קופת חיסכון, או שימוש בהון הנזיל למי שיש בידיו. לפיקדון יש להוסיף את התשלום החודשי עבור הדירה והשירותים הנלווים. 

חלק מהבתים מציעים גם מסלולי פיקדון מופחת שנשחק מהר יותר, ישנם מסלולי פיקדון נמוך תמורת דמי אחזקה חודשיים גבוהים יותר כך שצריך לגייס פחות הון בהתחלה, ובחלק מהמקרים ניתן גם לשכור דירה ללא דמי פיקדון כלל. 

מה הם היתרונות של דיור מוגן על פני להישאר בבית

אחת הבעיות הכואבות ביותר בגיל השלישי היא הבדידות. תוחלת החיים כל הזמן בעלייה וכיום כבר לא נדיר שתקופת הפנסיה היא לפחות רבע מהחיים ואף יותר. המשמעות היא שהמפגשים החברתיים שנערכו במסגרת העבודה כבר לא מתקיימים ושעות הבוקר הארוכות עוברות ללא מעש. 

בנוסף, לילדים כבר יש משפחה משלהם והם צריכים לדאוג לבן או בת הזוג ולילדים שלהם. במהלך הבוקר כשההורה מתקשר הוא נענה פעמים רבות ב״אני בעבודה, לא יכול לדבר עכשיו״, והתשובה ל״מתי תבואו לבקר״ היא ״נראה כבר, נדבר״. הבעיה גדולה יותר במשפחות שבהן הילדים מתגוררים בחו״ל ועוד יותר גדולה במקרה של אובדן בן או בת הזוג. 

היתרון הגדול של דיור מוגן על פני המשך מגורים בבית שבו ההורים גרו עד עכשיו הוא הביטחון החברתי. תמיד יש פעילויות כלשהן, תמיד אפשר להיפגש עם אנשים באותו הגיל ובאותה רמת השכלה עם תחומי עניין משותפים, ולהפיג את הבדידות. בנוסף לביטחון החברתי, מתחמי הדיור המוגן מספקים גם ביטחון רפואי וביטחון אישי הודות להשגחה הרפואית ולאבטחת המתחם, שניהם ניתנים 24 שעות בשעה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. 

דיור מוגן או בית אבות?

בתי אבות מיועדים בדרך כלל לקשישות ולקשישים עצמאיים ולתשושים, כלומר כאלה שצריכים עזרה בפעולות מסוימות, אך הם עדיין לא סיעודיים. היקף השירותים הרפואיים והפרא-רפואיים בבית אבות נרחב יותר לעומת דיור מוגן, אך גם במסגרת הזו מוצעות פעילויות  פנאי, תרבות, והעשרה. 

הלינה בבית אבות נעשית לפעמים עם דייר נוסף באותו החדר, לעומת דיור מוגן ששם תמיד מדובר ביחידת דיור פרטית לחלוטין. ישנם בתי אבות שפועלים עם לוח זמנים גמיש ואחרים עם זמני התעוררות קבועים וכיבוי אורות, לעומת הדיור המוגן ששם הדייר מנהל לוח זמנים עצמאי לחלוטין ללא שום מחויבות. מסגרת בית האבות היא סגורה יותר לעומת דיור מוגן, ייתכנו בו שעות ביקור מסוימות, ולא תמיד ניתן לצאת לסיבוב בעיר ללא אישור או השגחה. ההחלטה בין שתי המסגרות צריכה להיות בהתאם למצב הרפואי, העלויות הכלכליות, והצרכים. הנה עוד כמה דברים שכדאי לדעת כשמתלבטים אם לעבור לבית אבות או דיור מוגן.

כאן תמצאו בתי דיור מוגן מומלצים בתל אביב, וכאן דיור מוגן בכפר סבא.

חייגו עכשיו צרו קשר