דף הבית » דיור מוגן

דיור מוגן

דיור מוגןאנשים רבים נתקלים במצב בו יקיריהם הקשישים אינם מסוגלים עוד לגור לבדם עקב שינוי בצורכיהם הפיזיים והנפשיים.

היות ואנשים אלו נמצאים בדרך כלל בגיל הביניים, בו הם מחזיקים במחויבויות כלכליות ומשפחתיות משלהם, אין ביכולתם להשקיע את המשאבים הדרושים על מנת לעמוד לשירות בני משפחתם הקשישים למשך שעות רבות ביממה. במקרים כאלו ישנן מספר מסגרות שעשויות לסייע לקשיש ולבני משפחתו.

סוגי מסגרות תומכות לקשישים

מסגרת סיעודית– הוסטל או בית אבות. למסגרת זו מופנים קשישים שזקוקים לטיפול סיעודי 24 שעות ביממה ועל כן מועמדים לרשותם שירותים רפואיים במסגרת זו.

המסגרות הסיעודיות מספקות ליווי צמוד של צוות רפואי שכולל אחיות, רופאים, פסיכוגריאטר וצוותים פרא-רפואיים כגון מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים. לעיתים הדבר אינו מספיק ומשפחת הקשיש דואגת למטפל נוסף שילווה את הקשיש באופן צמוד, בדרך כלל מטפל זר שאחראי רק לאותו הקשיש.

דיור מוגן–  לנוכח שינויים רבים באופי האוכלוסייה הבוגרת בעולם המערבי, קמה מסגרת נוספת שהפכה נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות, מסגרת הדיור המוגן.

בעשורים האחרונים חל שינוי מהותי במה שתפס אצלנו כתהליך ההזדקנות: תוחלת החיים הממוצעת עלתה בעולם המערבי כולו, מה שמאריך את גבולות גיל הזקנה וגורם לגיל זה להיות חלק יותר ויותר משמעותי בחיי הפרט.

התארכות זו היא כה דרמטית עד כי נטען כי היום מבלה האדם הממוצע כשליש מחייו בשלב הפנסיה. בנוסף, עקב התפתחויות בתחום הרפואה והמדע, כיום ניתן יותר מבעבר למנוע מחלות בגיל זקנה ולשפר את איכות חייהם של הקשישים, באופן כזה שקשישים רבים ממשיכים לשמור על איכות חיים גבוהה יחסית.

בעקבות כך, צורכי הקשישים כיום שונים מבעבר. רבים מהם אינם זקוקים לטיפול רפואי גרידא, הנועד למנוע הידרדרות במצבם, אלא גם למילוי צרכים נוספים, חברתיים ונפשיים. את כל זאת מנסה לספק מסגרת הדיור המוגן.

מהו דיור מוגן?

דיור מוגן הוא מסגרת המתאימה לקשישים המתפקדים באופן עצמאי.

דיור מוגן מספק עבורם שירותי דיור ברמה גבוהה, וכן מסגרת חברתית הדוקה שכוללת פעילויות עם בני גילאים דומים. מסגרת הדיור המוגן שמה דגש על צורכי הקשיש בפן החברתי והנפשי, ובה בעת מכירה בצרכים המיוחדים של הקשישים גם מבחינה רפואית ותפקודית ומספקת עבורם שירותים רפואיים ומכשור המותאם למצבם.

בחירת דיור מוגן אינה פשוטה כלל, כיוון שהיא טומנת שיקולים רבים הן לטובת הדייר המיועד והן לטובת נוחות המשפחה( קירבה, מסלולי תשלום ועוד). לצורך כך, קיימות רשתות רבות המציעות מגוון אפשרויות דיור למבוגרים ברמה גבוהה המאפשרת המשך פעילות עצמאית  ומאפשרת למשפחה לבסס את החלטתה לפי שירותים אלה. בין הרשתות ניתן למנות את משען דיור מוגן, בית בלב, אחוזות רובינשטיין, עד 120, בית בכפר ועוד.

תפיסת הדיור המוגן היא כי הקשיש הוא דייר במקום מתוך בחירה, וככזה הוא יכול לחיות את חייו על פי סדר יומו וכראות עיניו. כמו כן, הקשיש יכול לעזוב את המסגרת בכל שלב אם יחפוץ בכך והוא אינו נדרש לעמוד בכללים כלשהם שעשויים להגבילו בכל צורה שהיא.

לסיוע ועזרה בבחרית בית מתאים ניתן לפנות לצוות אתר depend יעוץ בבחירת דיור מוגן

קשיים בהפניית הקשיש למסגרת של דיור מוגן

על אף היתרונות הרבים שעשוי הקשיש להפיק ממסגרת דיור מוגן, משפחות רבות נתקלות בקשיים כאשר הן מבקשות לסייע ליקירם ולהפנותו למסגרת זו. הקושי העיקרי שבו נתקלים בני משפחה רבים הוא סירובו של הקשיש לקבל עליו את המסגרת.

קשישים רבים מעדיפים להמשיך ולהשתכן בביתם, בו הם חיים כבר שנים רבות ובו הם מעוניינים לסיים את חייהם. לעיתים הסירוב אף עיקש יותר כאשר מדובר בקשיש שאך איבד את בן זוגו לאחר שנים של חיים בביתם המשותף, ובעזיבת הבית יש בעיניו משום "נטישה" של זיכרון בן הזוג.

קושי נוסף ומשמעותי הוא העלות הכספית הגבוהה של מסגרות דיור מוגן בארץ. מדובר בדרך כלל בעלות חודשית שעשויה להאמיר לכמה אלפי שקלים בחודש, כאשר במקרים רבים משמעות הדבר היא שישנו הכרח למכור את דירת הקשיש על מנת לממן את שהותו במסגרת הדיור המוגן.

משמעות הדבר היא כמובן שהפניית הקשיש אינה הפיכה, שכן במכירת הדירה ובמימון התשלומים החודשיים למסגרת הדיור המוגן לא תהיה אפשרות להשיב את הקשיש לביתו בשלב מאוחר יותר.

התאמה נכונה תאפשר לקשיש ולבני משפחתו מרחב פעולה רחב יותר בקבלת ההחלטות השונות שהוזכרו לעיל. לסיוע ועזרה במציאת דיור מוגן ניתן להיעזר בחברת ההורים שלי – התאמת דיור מוגן ובתי אבות.

עוד לקריאה באותו הנושא: דיור מוגן בתל אביב – כל בתי הדיור המוגן בעיר תל אביב

דיור מוגן בכפר סבא

חייגו עכשיו צרו קשר