דף הבית » מבחן ADL – מבחן תלות

מבחן ADL – מבחן תלות

מבחן ADLמבחן ADL המיועד לקשישים הוא מבדק הערכה רב ממדי ורב תחומי שנועד להעריך את היכולת של אדם מבוגר בהיבטים תפקודיים, בריאות פיסית, ובריאות נפשית. ההיבטים הפרטניים של הבריאות הפיסית אותם ניתן לבדוק במבחן זה כוללים תזונה, ראיה, שמיעה, התאפקות במתן צואה ושתן, ואיזון גוף. זוהי הערכה שונה מהערכה רפואית סטנדרטית, שכן היא כוללת אף תחומים שאינם רפואיים, באמצעות הדגשת יכולת ואיכות חיים תפקודית.

המבחן המלא מזהה בעיות אפשריות כגון בלבול, נפילות, חוסר תנועה או בריחת שתן או צואה. יחד עם זאת, אנשים מבוגרים נוטים להחליף בעיות אלו כבעיות טיפוסיות הקשורות להזדקנות ולאו דווקא למחלות נפוצות. מבחן ADL מבחין בין בלבול שנובע מבעיה נוירולוגית לבין בלבול שנובע מזיהום. גורמים חברתיים ופסיכולוגיים עשויים אף הם להסוות תסמינים קלאסיים של מחלות.

יכולת תפקודית

מצב תפקודי מתייחס ליכולת של אדם לבצע משימות הנדרשות לחיים. מבחן ADL מתחיל עם סקירת שתי החטיבות העיקריות של היכולת התפקודית: הפעולות היומיומיות, ופעילות אינסטרומנטלית של חיי היומיום, הנקראות IADL.

פעילויות טיפול עצמי אותן מבצע אדם באופן יומי, כגון אכילה, הלבשה, רחצה, מעבר מהמיטה לכיסא, שימוש בשירותים, שליטה בתפקודי שלפוחית השתן והמעי הגס. בדיקת IADL בוחנת יכולת פעילות הנדרשות על מנת לחיות באופן עצמאי, כגון ביצוע עבודות הבית, הכנת ארוחות, נטילת תרופות כראוי, ניהול כספים או שימוש בטלפון.

הבדיקה מבוצעת באמצעות התבוננות פשוטה על אנשים מבוגרים ויכולתם להשלים משימות פשוטות כגון פרימת וכפתור כפתורים בחולצה, הרמת עט, כתיבת משפט, קשירת שרוכי נעליים, ועליה וירידה משולחן הבדיקה. טבלת הניקוד המשמשת לציוני ההערכה, וסיכום הניקוד הם הקובעים אם קיים צורך בהערכה מעמיקה יותר של הנסיבות, או הענקת הזכאות למבוגר לקבל סיוע נוסף.

שמיעה

לקויות שמיעה נפוצות בקרב אנשים מבוגרים, לאחר יתר לחץ דם. כיום מומלץ שמבחן ADL יכלול בדיקת שמיעה הכוללת גם בדיקת קול לחש המבוצעת באמצעות עמידה מאחורי המטופל ולחישת סדרת אותיות ומספרים. כישלון לחזור על רוב האותיות והמספרים מצוין בטבלת המבחן ונחשב לחלק מהבדיקה הגופנית המונעת הראשונית לקביעת הזכאות בביטוח הלאומי.

בנוסף, נבדק הקשר בין צריכת התרופות של הנבדקים לבין דלקת אוזניים כרונית, בעיות תקשורת או אובדן שמיעה פתאומי. במקרים מתאימים מקבל הנבדק הפנייה לבדיקות סקר לעזרי שמיעה כטיפול הבחירה באנשים מבוגרים עם לקות שמיעה, שכן אלו ממזערים את אובדן השמיעה ומשפרים את התפקוד היומיומי.

בריאות גופנית

מבחן ADL משלב את כל היבטי ההיסטוריה הרפואית הקונבנציונלית, כולל בעיות מהותיות, מחלה נוכחית, היסטוריה רפואית, בעיות רפואיות בהווה, היסטוריה משפחתית וחברתית, נתונים דמוגרפיים וסגירת מערכות. הבדיקה המיועדת לאנשים מבוגרים כוללת בפרט נושאים כגון תזונה, ראייה, שמיעה, התאפקות בצואה ושתן, איזון ומניעת נפילות, ואוסטיאופורוזיס.

תזונה

ההערכה התזונתית חשובה היות וצריכת יסודות מזון חיוניים לקויה בדרך כלל בקרב אנשים מבוגרים. מצבים רפואיים הקשורים לגיל עשויים להשפיע על מטופלים בהקשר של מחסור בוויטמינים ומינרלים.

קיימים ארבעה רכיבים פרטניים להערכה התזונתית הגריאטרית במבחן ADL: היסטוריה תזונתית; בדיקת צריכת המזון הרגילה של המטופל; בדיקה גופנית תוך מתן תשומת לב מיוחדת לסימנים הקשורים בתזונה או צריכת יתר; ובדיקות מעבדה, במידה ואלו רלוונטיות.

חייגו עכשיו צרו קשר