דף הבית » סיעוד

סיעוד

סיעוד הוא שם כולל למתן סיוע למי שזקוק לכך. בהגדרתו, סיעוד כולל גם שירות של פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, אך בפועל המושג מתייחס בדרך כלל לתחום פעולתם של אחים, סניטרים ומטפלי בית. בעלי מקצועות אלה מסייעים לאנשים פגועים פיזית ונפשית בעיקר מבחינת השגחה רפואית, ביצוע טיפולים רפואיים פשוטים, סיוע במטלות יומיומיות לבעלי מוגבלויות ועוד.

אח, סניטר, מטפל בית – מה ההבדל בין מקצועות הסיעוד השונים?

ובכן, אח הוא מי שלמד תואר אקדמי בתחום הסיעוד באחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה, ובנוסף קיבל הכשרה לעסוק במקצוע לאחר מעבר בחינות הסמכה של משרד הבריאות. אח יכול להמשיך ללימודים גבוהים ולהתמחויות שונות- למשל בריאות הנפש, גריאטריה, ילדים וכו'.

לימודי הסיעוד מעניקים ידע נרחב בנושאי רפואה, פיזיולוגיה, פסיכולוגיה, גריאטריה, אנטומיה ותחומים נוספים הקשורים בעבודה הטיפולית. סניטרים ומטפלי בית אינם חייבים בתואר אקדמאי או הסמכה של משרד ממשלתי. לרוב עובדי סיעוד אלה עוברים השתלמויות על ידי החברות המעסיקות אותם לפני כניסתם לתפקיד.

מי זקוק לסיעוד?

חולים – חולים בבתי החולים משתמשים בשרותי סיעוד של האחיות והסניטרים במקום, כמו גם אנשים המאושפזים במוסדות שיקום קשישים דוגמת בית לוינשטיין ואחרים. אחים מוסמכים לבצע טיפולים רפואיים בסיסיים כמו מתן זריקות ותרופות או החלפת נוזלים בעירוי. סניטרים ועובדי סיעוד עוסקים בעבודות פיזיות יותר כמו החלפת מצעים, האכלה, סיוע ברחצה ולבוש ואף בעשיית הצרכים.

בעלי מוגבלויות – אנשים בעלי נכות תמידית או זמנית (בעקבות ניתוח או פציעה) נזקקים לעזרה, שרותי סיעוד – טיפול בנכים, הניתנים לרוב בביתם.

תשושי נפש– בשנים האחרונות חל גידול מתמיד במספר הקשישים תשושי הנפש, בין היתר בגלל העלייה בתוחלת החיים בעולם המערבי. קשישים רבים החולים באלצהיימר ומחלות דמנטיות אחרות נזקקים להשגחה מתמדת ונעזרים בעובדי סיעוד, בעיקר מטפלי בית שעוברים הכשרה על ידי החברות שמעסיקות אותם. עובדים אלה מסייעים בפעולות משק הבית ובפעולות היומיומיום. קשישים תשושי נפש וחולים סיעודיים אחרים מתקשים לקבל החלטות בכוחות עצמם, לכן זקוקים הם לאפוטרופוס, אשר יסייע להם בקבלת החלטות הנוגעות לרכושן, מצבם הרפואי וכיוצא בזה.

היכן ניתן למצוא עובדי סיעוד?

אחים מוסמכים וסניטרים ניתן למצוא בכל מחלקות בית החולים, כולל במחלקות בריאות הנפש. בבתי החולים האחים אחראים למתן תרופות ולביצוע טיפולים רפואיים פשוטים. בנוסף, עובדי סיעוד מטפלים באנשים פגועים פיזית בביתם או במוסדות השונים: בתי דיור מוגן, בתי אבות סיעודיים, מוסדות שיקום ועוד.

חלק מעובדי הסיעוד – סניטרים ומטפלי בית, כולל עובדים זרים סיעודיים – מועסקים על ידי חברות הסיעוד השונות. חברות הסיעוד מספקות שירותים של עובדים סוציאליים ומטפלות בתחום העסקת עובדים זרים, הארכת שהייתם בארץ, החלפת עובד וכו'. ישנו יתרון לחברה המעסיקה סוגים שונים של עובדים כיוון שהדבר מאפשר ללקוחות לבחור את עובד הסיעוד המתאים לו ביותר.

חוק ביטוח סיעוד

חוק זה קובע את הקריטריונים על פיהם ניתנת גמלת סיעוד מטעם המוסד לביטוח לאומי. ישנם קשישים המקבלים גמלת סיעוד מלאה וישנם כאלה המקבלים גמלה חלקית, בהתאם למבחני התלות של הביטוח הלאומי.

הגמלה אינה ניתנת בכסף אלא בשירותי סיעוד הממומנים ע"י המדינה. עד לפני פחות משנה היתה הגמלה מועברת דרך חברות סיעוד בלבד, אך כיום הקשיש יכול לקבל אותה באופן ישיר לידיו ולשלם למטפל הסיעודי באופן עצמאי.

הרפורמה הזו חוסכת את עלויות התיווך של חברות הסיעוד וכך מאפשרת לשלם שכר גבוה יותר לעובד הסיעודי, אך בינתיים הרפורמה נמצאת עדיין בשלבי ניסוי ולפיכך תשלום ישיר מתאפשר בינתיים רק למי שמקבל גמלת סיעוד מלאה.

חייגו עכשיו צרו קשר