דף הבית » טיפולי פיזיותרפיה לגיל הזהב

טיפולי פיזיותרפיה לגיל הזהב

פיזיותרפיה היא תחום מקצוע רפואי הקשור לטיפול באדם ומבוצע על ידי מטפל מקצועי לשם טיפול בבעיות פיסיות הקשורות לתפקוד ותנועה. מטרות הטיפול הן השבת העצמאות התפקודית, שיפור טווח התנועה, שליטה בכאב ומניעתו, והתמודדות עם נכות המובילים לשיפור הרווחה הנפשית והפיסית.

הטיפול מתייחס אל גוף האדם כמכלול שלם, ובאמצעות הבנה נרחבת בתנועה, ניתן לפתור בעיות תפקודיות מהן סובל המטופל. טיפולי הפיסיותרפיה השונים מיועדים לגיל הזהב נועדו לטפל בבעיות שונות אופייניות לגיל זה, והקשורות ליכולת תנועה ותפקוד.

בין היתר, ניתן לטפל בבעיות אורתופדיות כגון אוסטיאופורוזיס, דלקות פרקים, פרקינסון ואלצהיימר. גם פגיעות עצביות המתרחשות לאחר שבץ, ניתוחי לב, דלקת ריאות שהסתבכה או בעקבות טרשת נפוצה ניתן לשקם באמצעות פיזיותרפיה.

מהלך הטיפול בפיזיותרפיה

המטפל משתמש במגוון שיטות אשר נועדו לסייע למערכות הגוף לשוב לתפקוד אופטימאלי. הטיפול העיקרי מתבצע באמצעות עיסוי, הנעת המפרקים, טיפול בקור וחום, טיפול במגע, תרפיה באמצעות מכשור חשמלי, הידרותרפיה ועוד. שיטות מתקדמות יותר מתמקדות בטיפול הכרוך במגע מועט או בחוסר מגע בכלל, ומתבסס על תרגילים לשיפור היציבה ועמוד השדרה.

בדרך כלל מתבצע הטיפול עם שילוב של טיפול במגע ושיטות של תרגול רפואי המלמד את המטופל לשמור על שיווי משקל, להניע את השרירים, לשפר את טווח תנועת הגפיים, כולל תרגילי פילאטיס, יוגה או תרגילים גופניים.

בחירה בסוג הטיפול המתאים מתבצעת על פי המצב האישי והצורך להתמקד באזורים מסוימים בגוף או לשקם מחלות מסוימות. אין טיפול פיזיותרפיה אחד הדומה למשנהו, וכל אדם משתקם ממחלה כרונית או מתמודד עם בעיות תפקוד באופן שונה.

יעילות הפיזיותרפיה

ככל שמתבגר גוף האדם, עם דגש על התבגרות הגוף ולא ההתבגרות המנטאלית אשר עשויה להישאר יציבה בקרב רבים מבני גיל הזהב, מוגבלויות או מחלות רבות מטופלות באמצעות פיזיותרפיה בקרב קבוצת גיל זו.

המטפל מסייע למטופל להתגבר על בעיות שיווי משקל, יציבה, שיקום טווח התנועה לאחר ניתוחי לב, שברים, קטיעת איברים או ניתוחי מפרקים, שליטה על הסוגרים, הקלת כאבים כרוניים, שיקום חולי פרקינסון או אלצהיימר, ושיפור סיבולת לב ריאה.

מבוגרים רבים סובלים מהפרעות תפקודיות נפוצות כגון הליכה או יציבה, אשר אינן ניתנות לטיפול תרופתי, והפיזיותרפיה מהווה פתרון כמעט מוחלט למצבים אלו. הטיפולים ניתנים במסגרת קופות החולים ובתי החולים, או במסגרת טיפול פרטי עם מטפל מיומן.

מרכזי יום ומספר בתי אבות מעניקים טיפולי פיזיותרפיה לבני גיל הזהב הזקוקים להם. חוק הסיעוד של הביטוח הלאומי מעניק את הזכאות למבוגרים המספקים ראיות לקושי בתפקוד פיסי בחיי היומיום.

מטפלי פיזיותרפיה לבני גיל הזהב צריכים להיות מיומנים ומוסמכים לעבודה עם קבוצת גיל זו, ולהתמחות בתחומי שיקום שונים לרבות, אך לא רק, שיקום אונקולוגי. על מנת שהטיפול יוביל לתוצאות משביעות רצון, על המטופל לשתף פעולה עם המטפל ולהתמיד בטיפול. גם לאחר הטיפול בשיקום, זקוק אדם מבוגר לקבל טיפול פיזיותרפיה מתמשך וקבוע על מנת למנוע את התדרדרותו הפיסית.

חייגו עכשיו צרו קשר