דף הבית » סיעוד » קלנועית

קלנועית

קלנועית עוזרת מאוד לאיכות החיים בגיל הזהב מבחינת ניידות ועצמאות אישית, כיום מאוד נפוץ לראות קלנועיות בכל ישובי ישראל, מקיבוצים ומושבים עם שטח כפרי ועד הערים הגדולות בהן נהגי הקלנועיות משתלבים בדרכי וכלי התחבורה הרגילים של העיר.

קיים מגוון עצום של יצרנים, גדלים וסוגים של קלנועיות וכל אחד מאופיין בדברים שונים ובמחירים שונים. בגלל שהכלי מיועד בראש ובראשונה להקל על חייו של האדם שנוהג בו חשוב מאוד להתאים קלנועית לצרכים ולתנאי השטח הנכונים וכמובן להתחשב בשיקולים אחרים שרלבנטיים לבחירה הסופית.

קלנועית היא אמנם פיתרון מעולה, יעיל ונוח מאוד אך אין ספק כי מדובר על תענוג שבמרבית המקרים אינו זול מאוד ולכן הבחירה מקבלת דגש וחשיבות רבים יותר.

תנאי השטח בסביבת המגורים

פרט חשוב שיש להתחשב בו כאחד הגורמים הראשונים הוא תנאי השטח הגיאוגרפיים בסיבת המגורים של האדם שעבורו או עבורה מיועדת הקלנועית. ישוב עם עליות וירידות רבות יצריך כלי חזק מאוד מבחינת המנוע ובעל יציבות טובה מאוד, קלנועית לאזור עירוני שטוח יכולה להיות קלה ולא עם המנוע הכי חזק שיש וכמו כן היא לא חייבת גלגלים רחבים ומסיביים מדי.

קלנועית לאנשים שמתגוררים בסביבה כפרית כמו קיבוצים או מושבים רצוי לבחור קלנועית חזקה עם צמידים רחבים ושמתאימים גם לנסיעות על משטחים קצת יותר מחוספסים מאשר כביש או מדרכה בלבד.  באופן כללי לשטחים מישוריים קלנועית בעלת מנוע של 1 כוח סוס אמורה להספיק בהחלט ולאזורים הרריים וקשים יותר רצוי להתקדם ולשלם מעט יותר על מנועי 2 או 3 כוחות סוס.

משקל הנהגים והנוסעים

פרט חשוב נוסף הוא המשקל שעל אותה קלנועית ספציפית לסחוב, בעיקר מבחינת הנוסעים, קלנועיות כיום מציעות גם מושבים לשני אנשים ולא רק לנהג בודד – עובדה שמאפשרת חופש בחירה רב יותר ונוחות גם לבני זוג אך מצריכה התחשבות. מן הסתם נהג או נוסעים כבדים יחסית יזדקקו לקלנועית חזקה ועמידה למשקלים גדולים אלו על מנת שתחזיק מעמד ותוכל להביא אותם ממקום למקום בנוחות.

נהגים מבוגרים או בעלי מוגבלות פיזית קטנים או רזים יותר יוכלו להסתפק בכלים עם מנועים חלשים יותר ובעלי יכולת נשיאה פחותות, כמובן שיש להמשיך להתחשב בתנאים הטופוגרפיים שפורטו בסעיף הקודם. קלנועית 1 כוח סוס מתאימה למשקל נוסעים וציוד של כ-120 ק"ג והכלים עם המנועים הגדולים יותר שהם לרוב גדולים יותר בעצמם מסוגלים לסחוב בנוחות גם משקלים של עד 300 ק"ג.

מקום חניה ואחסון

גורם משמעותי נוסף במערכת השיקולים לבחירת קלנועית הוא היכן הכלי אמור להחנות או להיות מאוחסן כאשר המשתמש בביתו. בסביבות כפריות לדבר זה לרוב אין חשיבות גדולה מאוד כי הקלנועיות חונות מחוץ לבית, רצוי מתחת סככה או גגון להגנה, במקרים אלו הקלנועית יכולה להיות גדולה ומסיבית כי אין הרבה הגבלות מקום.

אך בסביבה עירונית, מקום צפוף אחר או סביבות בהן לא ניתן לאחסן את הקלנועית בחוץ יש להתחשב מאוד בהיבט זה. חשוב לבדוק מראש האם הקלנועית עוברת מכשולים בדרך כמו שער, דלתות ומעליות. יש קלנועיות כיום שמתקפלות או שמציעות גודל קטן מאוד – גדלים שכמובן באים על חשבון חוזק המנוע ויכולת סחיבת המשקלים.

יכולות תמרון

לאזורים צפופים יש לבחור קלנועית בעלת מרחב תמרון גדול מבחינת גודלה ורדיוס הסיבוב שלה. שהנהג יוכל להסתובב ולזוז במרחב בקלות וללא פגיעות.

מחיר

מרכיב חשוב מאוד כמובן, המחיר נקבע על פי גודל הכלי, חוזק המנוע והמצברים, אבזור בטיחות ונוחות. ההבדלים יכולים לחסוך או להוסיף אלפי שקלים ויש לבדוק כמה הצעות ומוצרים.

שידרוג לקלנועית מתקפלת <<<

חייגו עכשיו צרו קשר