דף הבית » גיל הזהב

גיל הזהב

גיל הזהב הוא גיל של שינויים, גם שינויים פיזיים וגם שינויים נפשיים. בדרך כלל, זהו השלב בו סיימנו לגדל את ילדינו, ואף זכינו לנכדים, יצאנו לפנסיה וכעת יש לנו את כל הזמן לעצמנו. בשביל חלקנו, גיל הזהב הוא שלב נהדר של גילוי מחדש של האני העצמי והתעסקות בתחומי עניין חדשים, עבור אחרים, זהו גיל בו הם חשים את עצמם עוברים תהליכים גופניים ונפשיים אשר מקשים עליהם את ההתנהלות השיגרתית.

בגיל הזהב מחלות מסוימות עשויות לצוץ, עלולים להיווצר קשיים בהליכה, הישענות על מטפלים סיעודיים ואפילו קבלת קצבאות וסיוע מן הביטוח הלאומי( גמלת סיעוד, קצבת זקנה). אך אל לנו להתמקד באספקטים השליליים, גיל הזהב הוא הזדמנות נהדרת לחוות דברים חדשים ולהתעסק בתחביבים.

כמו בכל שלב בחיים, יש יתרונות וחסרונות בגיל מסויים. ההתייחסות לגבי המעלות והבעיות של כל גיל היא רק עניין של פרספקטיבה ואופן של התבוננות על החיים. יש, אשר יפיקו את המירב מגיל הזמן, ויש אשר ירגישו עצמם מותשים ומשועממים.

פעילויות מומלצות בגיל הזהב

הזמן, הינו אלמנט מרכזי בגיל הזהב. חלקנו אוהבים מאוד את הזמן העומד לרשותנו, אחרים נרתעים ממנו ואף מפחדים מפניו. כאשר אנחנו מגיעים אל גיל הזהב, אנחנו לעיתים עלולים למצוא את עצמנו חסרי מעש.

מאחר ואנחנו כבר לא צריכים לקום בבוקר ולמהר לעבודה, הרבה פעמים אנחנו נרגיש כי אין לנו כיצד למלא את היום. זהו בדיוק הזמן בשביל למצוא תחביבים חדשים ולפתח תחומים אשר מעניינים אותנו, אך מעולם לא מצאנו עבורם פנאי.

הרבה אנשים בוחרים בגיל הזהב להתנדב לעמותות שונות ולקחת חלק פעיל בחיי הקהילה. למידה של שפה חדשה, חוג אמנות או ברידג' תאפשר לנו לרענן את התאים בראש ותתרום לבעיות פיזיות אשר עלולות לתקוף אותנו בגיל זה. מפגשים עם חברים, או נסיעות בטיולים מאורגנים לחו"ל, יעניקו לנו את הבילויים אותם לא הספקנו לחוות בתקופה בה עבדנו. יציאה לתיאטרון או לקונצרטים הופכת להיות עניין שבשיגרה, מאחר וכעת, יש לנו זמן.

פגישות עם בני המשפחה ואף עזרה יומיומית בטיפול בנכדים, היא מנת חלקם של רבים מבני גיל הזהב. לעיתים הדבר מתאפשר בצורה קלה, עבור אחרים מדובר בקושי או במטלה.

פתרון דיור בגיל הזהב – דיור מוגן

גיל הזהב טומן בחובו גם קשיים שאל לנו להתעלם מהם. הגוף עושה את שלו, ומחלות גיל שונות עלולות לתקוף אותנו. עניינים שבשגירה, כמו קניות בסופר או ניקיון הבית עשויים להיות בעייתים. לכן, בגיל זה, אחת האפשרויות היא לעבור לבית דיור מוגן. בית דיור מוגן אינו בית אבות, כי אם מקום מגורים סגור המיועד עבור אנשים בגיל הזהב אשר מסוגלים לנהל את עניינם, אך זקוקים לתמיכה, בטחון ונוחיות.

עבור אלו שמתגוררים בבית דיור מוגן, מדובר בחווית חיים קהילתית ומאחדת עם בני גילינו, המאפשרת לנו להנעים את הזמן בסביבה בטוחה, מאתגרת ונעימה. במידה ואנחנו מעדיפים לגור בביתנו, העסקה של עזרה מספר שעות ביום יכולה להקל עלינו במשימות תחזוקת הבית.

גיל הזהב – התחלה חדשה

היום, כאשר אנשים חיים עד גיל מאוחר, גיל הזהב הוא כבר מזמן לא השלב שלפני הסוף, אלא התחלה חדשה. התחלה של התעסקות בעיקר בעצמנו, דבר שמאז ילדותינו לא העזנו לעסוק בו, מפאת גידול הילדים והמרדף אחר המטלות היום יומיות. כעת, משסיימנו לעסוק בכל אלא, אנחנו יכולים להתפנות לדברים שאנחנו אוהבים באמת.

נכון, אנחנו כבר לא נמרצים כבעבר, ואולי מתקשים בדברים מסויימים, אך זה הזמן שלנו, וניתן להפיק ממנו את המירב. בין אם נבחר לבלות את זמננו בקירבת חברים, בהתנדבות או בלמידה של נושאים חדשים, חשוב שנתמקד במה שאנחנו אוהבים לעשות ובמה שעושה לנו טוב.

חייגו עכשיו צרו קשר