דף הבית » בתי אבות » בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי

אפשרויות הדיור של מבוגרים המגיעים למצב של חוסר יכולת לתפקד באופן עצמאי הן מרובות ובמקרים רבים, עשויים קשישים המתקשים לתפקד באופן עצמאי להמשיך לחיות בבתיהם, תוך שימוש במטפל סיעודי צמוד. רק במצבים חמורים של התפשטות המחלה או חוסר יכולת מוחלט לבצע את פעולות יומיומיות בסיסיות החולים מגיעים הקשישים לבית אבות סיעודי, או סיעודי מורכב. ההגדרות השונות לחולים סיעודיים ולחולים סיעודיים מורכבים מתייחסות לחומרת המחלה וליכולת לבצע פעולות יומיות באופן עצמאי.

למי מתאים בית אבות סיעודי?

בתי אבות סיעודיים או המחלקות הסיעודיות בבתי האבות מותנות בהוצאת רישיון ממשרד הבריאות, ונמצאות במסגרת פיקוח על בתי אבות של משרד הרווחה. כמו כן בניגוד לבתי אבות רגילים או לדיור המוגן, ניתן מימון ציבורי או מימון של קופות החולים לחלק מההוצאות, הסבסוד תלוי במקרים רבים ביכולת הכלכלית של המטופל ושל בני משפחתו.

ניתן למצוא מתקנים ציבוריים המיועדים לקשישים אשר לא מסוגלים לממן את שהייתם במקום, אולם כיום יש בנמצא גם בתי אבות פרטיים רבים, גם בתחום הסיעודי, המאפשרים תנאים טובים ונוחים יותר. חולה סיעודי הוא חולה אשר לא מסוגל לבצע את מרבית הפעולות היומיומיות בעצמו, הגדרה זו אינה מוגדרת באופן נוקשה ולכן ניתן לאבחן מקרים גבוליים קבים, בהם ההחלטה על אשפוז אינה חד משמעית.

דגשים בבחירת בית אבות סיעודי

איכותו של השירות הרפואי שהופך להיות משמעתי יותר עם המעבר לאגף הסיעודי, יש להקפיד לבחור מקום בו תשומת הלב הרפואית מספקת ושישנה זמינות גבוהה לפינוי חירום לבתי החולים. תפקודו של צוות המקום הוא מרכיב חשוב נוסף, הדיירים נעזרים במטפלים לאורך כל שעות היממה ואיכות החיים שלהם נקבעת על פי אופי ואיכות הטיפול.

אולם למרות החשיבות הרבה של איכות טיפול הרפואי ואיכות הטיפול של הצוות, חולים סיעודיים, הם בעלי רמת תפקוד גבוהה יחסית, לכן יש לייחס חשיבות רבה גם לאיכות החיים ושגרת היומיום שלהם. מקומות בהם מרחב המחיה הוא נוח, גודל החדרים מרווח והמתקן נקי עשויים להשפיע באופן משמעותי על מצב רוחו של הדייר.

מובן שלמרות הסיוע שמקבלים דיירים מעוטי יכולת, מבוגרים רבים משקיעים כסף רב עבור בתי אבות פרטיים המציעים שירותים ברמה גבוהה יותר. יש לציין שגם שיש אפשרויות בחירה גם בין בתי האבות הציבוריים ויש להתעקש על רמת ניקיון והיגיינה מספקים, כמו גם על יחס וטיפול רפואי הולם.
בין בית אבות סיעודי למחלקה גריאטרית בבתי החולים, נמצא בית אבות סיעודי מורכב. מקומות אלה מיועדים לחולים סיעודיים, אשר יכולת התפקוד שלהם מינימאלית, אולם מצבם הרפואי אינו דורש קרבה מקסימאלית לבתי החולים.

מעבר לאגף הסיעודי המורכב

תפקודם של חולים סיעודיים מורכבים הוא נמוך בהרבה והם נדרשים במקרים רבים להיות מחוברים לזונדה או לעירוי. בבתי אבות או מחלקות מורכבות ישנה חשיבות נמוכה יותר לשירותי הבידור המוצעים, וחשיבות בה יותר לאיכות הטיפול ותשומת הלב הרפואית הניתנת במקום.

התאמה של מוסד סיעוד מורכב עשויה להיות מורכבת ויש לבחון מרכיבים רבים מלבד העלות הכספית, שבמקרים רבים הופכת להיות זניחה (חברי קופות חולים משלמים מאלה ₪ בלבד לחודש). יש לבחון את הקרבה הגיאוגרפית של בני המשפחה הקרובה למקום ולבדוק את מספר הדיירים הנמצאים באותו חדר.

להרחבה: מדריך לחיפוש בית אבות סיעודי

בתי אבות בבני ברק

חייגו עכשיו צרו קשר