דף הבית » סיעוד » חברות סיעוד

חברות סיעוד

בארץ, ישנן מאות חברות סיעוד המספקות סל שירותים מקיף לקשישים ובעלי מוגבלויות. חברות הסיעוד עצמן, הן גופים עצמאיים העובדים בשיתוף פעולה עם לשכות הרווחה, העבודה והביטוח הלאומי.

שירות העיקרי אותו מספקות חברות הסיעוד, נוגע להשמת עובדים זרים ומטפלים ישראליים בבתיהם של קשישים, כמו כן, ישנן חברות הדואגות לאספקת מוצרי ספיגה לקשישים, ישנן כאלו המספקות שירותי כביסה, ויש כאלה, המסייעות לקשישים למצוא מסגרת דיור.

סל השירותים אותו מספקות חברות סיעוד הינו מקיף במיוחד, וכולל מגוון מוצרים המסייעים לקשישים במצבים שונים בחייהם. סל השירותים מיועד בחלקו גם לנכים וחולים סיעודיים. במאמר זה, נציין חלק מהשירותים העיקריים הניתנים על ידי חברות הסיעוד, ונפרט מעט על כל אחד מהם.

גמלת סיעוד

על פי חוק סיעוד, זכאים קשישים שהגיעו לגיל פרישה, ועומדים בתנאי הביטוח הלאומי (מבחן הכנסות, מבחן תלות ועוד), לגמלת סיעוד הבאה לידי ביטוי בשעות סיעוד וסיוע של עובדים ומטפלים בביתם. קשישים שנמצאו זכאים לגמלה זו, פונים אל חברות סיעוד על מנת שתתווך בינם לבין עובד זר סיעודי או מטפלת ישראלית.

תפקידן של חברות הסיעוד בכל הנוגע להשמת עובדים זרים ומטפלים סיעודיים, מסועף וכולל מספר שלבים:

1. קבלת אשרות העסקה

2. איתור עובדים או מטפלים המתאימים לדרישותיו וצרכיו של הקשיש

3. תיווך בין העובדים לקשיש

4. הדרכה של העובדים הזרים והמטפלים לפני שהם מתחילים בעבודתם

5. ליווי העובדים והמטפלים במהלך השהייה בבית הקשיש

6. מעקב אחר תפקוד העובדים והמטפלים

7. מציאה והחלפה של העובדים בעת הצורך

8. ליווי עובד/ת סוציאלי/ת קודם ההשמה ולאחריה

כמו כן, ישנן חברות המסייעות לקשישים ולבני משפחתם בעת מילוי הטפסים המיועדים לביטוח הלאומי ובעת הכנת הניירת הרלוונטית להזמנת עובד זר סיעודי מחו"ל.

העסקת עובדי סיעוד מקצועיים

במקרים בהם הקשיש אינו זכאי לגמלת סיעוד, דואגות חברות הסיעוד להשמה של מטפלים סיעודיים על חשבון הקשיש. חברות הסיעוד אף מסייעות בהשמה והדרכה של עובדים זרים, עבור קשישים שלא אושרה להם גמלת הסיעוד אך אושר להם להעסיק עובד זר במימון עצמאי שלהם.

חברות סיעוד משמשות גם כחברות כוח אדם, ומחזיקות ברשותן מאגר של עובדי סיעוד מקצועיים, אחים ואחיות פרטיים, עובדי משק בית, וכן, עובדים המלווים ומשגיחים על הקשישים בשעה שהם נמצאים בבתיהם, בבתי החולים או במוסדות סיעודיים.

מוצרי ספיגה למבוגרים

מרבית הקשישים סובלים מרמות שונות של דליפת  שתן ואי שליטה על סוגרים. חלקם, אינם מסוגלים ללכת לחדר הנוחיות עקב קשיי הליכה או בעיות רפואיות אחרות. על מנת לשמור על איכות חייהם של קשישים אלו, למנוע מהם אי נעימויות ולהקל עליהם, חברות הסיעוד מציעות ומתאימות לקשישים מבחר מוצרי ספיגה כמו:פדים, סופגנים, חיתולים, סדיניות, מכנסונים ועוד. כל אחד ממוצרי ספיגה אלו מיועד למטרות שונות, ולרמות אחרות של אי שליטה על סוגרים.

הפעלת מרכזים לרווחת הקשישים

ישנן חברות סיעוד המציעות לקשישים מגוון שירותים הנוגעים לרווחתם ולשיפור איכות חייהם היומיומית. בחלק מהמקרים, הן עושות זאת באופן עצמאי, אך לרוב, שירותים אלו נוצרו משיתופי פעולה עם גורמי הרווחה השונים.

כחלק משירותי הרווחה, מסייעות חברות הסיעוד לקשישים, למצוא מסגרת דיור המתאימה להם (בית אבות, דיור מוגן, בית אבות סיעודי וכן הלאה). פעמים רבות, לוקחות חברות הסיעוד חלק בהפעלה וניהול מסגרות דיור אלו. כמו כן, חברות הסיעוד מכוונות את הקשישים לשירותי עזר רפואיים, הן מפעילות פרויקטים קהילתיים (כמו תוכניות למניעת אלימות), מרכזי יום, מועדונים, מרפאות שיניים ומרכזים גריאטריים.

שירותים נוספים

על מנת לסייע לקשישים במרבית המצבים עימם הם מתמודדים בחיי היום יום, מציעות רבות מחברות הסיעוד לחצני מצוקה לקשישים לצורך שמירה על ביטחונם, ארוחות מזינות המגיעות היישר אל ביתם, שירותי כביסה ודואר לקשישים המרותקים למיטתם, סיוע וייעוץ ברכישת מכשירי שמיעה והיד עוד נטויה.

חייגו עכשיו צרו קשר