דף הבית » נפילות ואיבוד שיווי משקל בקשישים

נפילות ואיבוד שיווי משקל בקשישים

נפילות ואיבוד שיווי משקל בקשישיםהיא נחשבת לתופעה שכיחה מאד בגילאים המבוגרים ובמיוחד בקרב קשישים. נפילות ואיבוד משקל הן תופעה ידועה בגילאים האלה המצריכה התייחסות מיוחדת וגם פתרונות שונים, כחלק ממניעה.

מעבר לחוסר הנוחות שבאיבוד שיווי המשקל ובנפילה עצמה, מדובר בתופעה שעשויה לגרום לנזק של ממש ולפגיעה חמורה בקשיש.

ישנם גורמים שונים לאיבוד משקל, המובילים לנפילות, חלק מהם קשורים במחלות מסוימות וחלקם משינויים בגוף עצמו, המאפיינים את הגילאים המבוגרים.

רקע

בעיות של איבוד שיווי משקל ונפילות כתוצאה מכך הן תופעה מוכרת אצל קשישים, הנלוות לה תחושת חוסר נוחות רבה ובמרבית המקרים גם נזקים חמורים בשל הנפילה. עם הגיל הן הופכות למורכבות יותר ויותר, אך חשוב לדעת שניתן למנוע אותן ובמיוחד כשמודעים להם כבר בשלבים ראשוניים, לאחר הופעתן.

גורמים

הגורמים לאיבוד שיווי משקל, המוביל לנפילות מרובות בקרב קשישים, יכולים להיות רבים ומגוונים מאד. במקרים מסוימים הסיבה נעוצה בשל נטילת תרופות מסוימות, העוזרות להתמודד עם תופעות שונות, כמו יתר לחץ דם, סוכר גבוה, בעיות עצביות למיניהן ועוד. תרופות, המיועדת לסובלים מיתר לחץ דם למשל, יכולות לגרום לסחרחורות, מה שמוביל לאיבוד שיווי משקל ולנפילות.

תרופות אנטיביוטיות שונות, הניתנות גם הם במקרים מסוימים לקשישים, יכולות לגרום לנזקים באוזן הפנימית, מה שמוביל, כידוע, לאיבוד משקל גם כן. סיבה נוספת לכך יכולות להיות בעיות שונות, המופיעות במערכות הגוף, כמו בעיות הקשורות למוח, בעיות הקשורות ללב או לכלי הדם.

מחלות ויראליות יכולות גם הן לגרום לאיבוד שווי משקל וגם עייפות ומתח. קשישים שמעשנים לא מעט וגם שותים אלכוהול בכמויות גבוהות יכולים גם הם לסבול מאיבוד משקל וגם קשישים שתזונתם איננה מאוזנת ומכילה מזונות עתירים בנתרן יכולים לסבול מכך.

אבחון

כדי לזהות את מקור הבעיה, הסיבה לאיבוד שיווי המשקל המוביל לנפילות, יש לבצע מספר בדיקות שונות, תוך התייחסות לסימפטומים הנוספים הנלווים לכך. מכיוון שאיבוד שיווי משקל יכול להיות סימפטום לבעיות בריאות מסוימות, כמו כאלו הקשורות למחזור הדם, למוח או ללב, חשוב לזהות את מקור הבעיה ולטפל בה. מדובר באתגר של ממש, שכן פעמים רבות מתביישים הקשישים עצמם לספר על כך וחשים תחושת חוסר נוחות לשתף את בני משפחתם או את הרופא המטפל שלהם בבעיות שיווי המשקל שמהן הם סובלים.

טיפול

הטיפול בתופעה נעשה בהתאם לסיבה שבגינה היא מופיעה. במידה והסיבה לאיבוד שיווי משקל היא השימוש בתרופות מסוימות, יוחלפו התרופות שגורמות לכך בתרופות אחרות או שישנה המינון. במידה ומדובר במחלה ויראלית או בדלקת כלשהי, תינתן לקשיש תרופה אנטיביוטית שתטפל בבעיה ותפטור גם את תופעת איבוד שיווי המשקל.

במקרים בהם לא ניתן להציע פתרון תרופתי כלשהו, יינתנו לקשיש אמצעים שונים, שיעזרו לו להימנע מנפילות במקרים של אובדן שיווי משקל. כמו, למשל, ידיות אחזה בחדר הרחצה, הליכון, שבו הוא יכול להיעזר כשהוא יוצא מהבית ועוד. במקרים מסוימים ייתכן וניתוח יהיה הפתרון המתאים, שיכול לעזור לטיפול בסחרחורות, הגורמות לאובדן שיווי משקל.

כדאי לדעת

ישנם לא מעט קשישים, הסובלים מתופעה זו ונמנעים מפעילויות שונות מחשש לנפילות. צמצום הפעילות וההסתגרות בבית אינם תורמים לכך ובטווח הארוך יכולים אף לפגוע במצבו הפיזי והנפשי של הקשיש. מסיבה זו חשוב לבצע אבחון מקיף במידה ומגלים שאכן הקשיש סובל מבעיות של אובדן שיווי משקל ונפילות ולחפש פתרון טיפולי או עזרים מיוחדים שיוכלו לעזור לו להתמודד עם כך או למנוע זאת.

חייגו עכשיו צרו קשר