דף הבית » גיל הזהב » המדריך לצוואות

המדריך לצוואות

כמה מכם מחזיקים בביטוח מסוג שהוא? ביטוח רכב, דירה או אולי חיים? רובכם הגדול, על פי סטטיסטיקות, יענה לשאלה זו בחיוב. ואם כבר בביטוח עסקינן, מה הייתם עונים כתשובה לשאלה הבאה: האם הייתם רוצים ביטוח לכך שגם לאחר מותכם תוכלו לדאוג ליקיריכם שעודם בחיים ולהבטיח שרכושכם יתחלק בין האנשים והמוסדות לבחירתכם?

אם עניתם כן, חשוב שתבינו את משמעותה והשלכותיה של צוואה על כל הסובבים אתכם. צוואה גם היא מעין ביטוח שדואג לחלוקת רכושכם בצורה בה אתם הייתם מעוניינים לפי שיקול דעתכם הבלעדי.

עריכת צוואה

יש להבין שבמידה ואין כתב המחלק את רכושכם בצורה מוגדרת יתחלק זה על פי חוק ולא על פי שיקולים אישיים או רגשיים של הנפטר. נוסח החוק קובע שבעת מותו של אדם, היה וזה האחרון לא השאיר צוואה יתחלק רכושו כשמחצית עוברת לבן או בת הזוג והשאר לילדים.

עם זאת במצבים רבים ברירת מחדל זו של חלוקת הרכוש אינה עומדת בקנה אחד עם רצונות בעל הרכוש. לדוגמא, במקרה של בני זוג שאינם נשואים אך חיים יחד, במקרה בו לבעל הרכוש יש השגות לגבי חלוקתו לבני משפחתו מקרבה ראשונה וכו'. לפיכך צוואות הן הכרח לכל אדם בעל רכוש שמעוניין בשליטה על נכסיו והשקעותיו.

צוואות- מאיפה מתחילים?

ראשית עליכם לסדר את נכסיכם, הכספיים- נזילים כמו גם בצורה פיזית, לכדי רשימה. כך תדעו מה סדר הגודל של רכושכם. לאחר מיון הרכוש לאנשים או גורמים שבחרתם יש להפוך את הצוואה לרשמית בעזרת עורך דינכם או עדים.

ערעור על צוואה

לאלו מכם שצופים ערעור על נוסח הצוואה מצד בני המשפחה מומלץ להשיג אישור פסיכיאטרי או אישור של פסיכוגריאטר המצהיר על בריאותכם הנפשית התקינה כמעין ערובה שתחזק את הצוואה. זאת כיוון שקיימת הזכות לערער על הנוסח שלה וטיעון נפוץ לפסילת צוואה הוא טענה למצב נפשי מעורער של העורך אותה.

ערעור שכזה מובא לבית המשפט כדיון משפטי לכל דבר. במקרה זה חובת ההוכחה מוטלת על הצד המערער ולפיכך הוא צריך להמציא עילה קבילה לפסילת הצוואה. לא דבר קל לכשעצמו. ועם זאת, כאמור, הסיבה העיקרית לפסילת צוואה היא אי כשרות מנטלית. עוד סיבות נפוצות פחות הן חשד לאיומים על כותב הצוואה והפעלת לחץ חיצוני עליו על מנת לנסח אותה בצורה מסויימת, אי בהירות של הכתוב, תוכן לא חוקי או לחליפין לא אפשרי. בכל אחד ממקרים אלו, היה ונקבע כך על ידי בית המשפט, הצוואה תבוטל. לכן חשוב לנקוט באמצעים מקדימים ובארגון נכון של הדברים.

חשוב לדעת שאין משום הדבר לאמור שעורך הצוואה לא יכול לשנות את הנוסח שלה. לכל כותב צוואה יש הזכות לשנות את צוואתו מספר בלתי מוגבל של פעמים וכל עוד הדבר נערך לפי הסדר והחוקים הקבועים אין בכך משום ראייה כנגדו או כנגד אמינותו. עם זאת חשוב להדגיש כי נסיבתיות היא מרכיב מפתח בשינוי הנוסח.

מיסוי הצוואה

גם היה והצוואה תקפה ו/ או לא צפויים עליה ערעורים יש לדעת כי קיים אחוז מיסוי מסויים על צוואות. על מנת שהרכוש לא יצטמצם משמעותית עקב מיסוי יש לחלקו בצורה מחושבת בין הגורמים. בגלל חשיבות הנושאים הנ"ל לצוואה הן מבחינת תוקפה והן מבחינת כדאיות כלכלית רצוי להיוועץ עם גורמים מוסמכים לפני ניסוחה הסופי – הווה אומר עם חברות בעלות התמחות או גורמים משפטיים.

חייגו עכשיו צרו קשר