דף הבית » גיל הזהב » זכויות רפואיות

זכויות רפואיות

תביעת זכאות למוסד לביטוח לאומי בנושא מימוש זכויות רפואיות יכולה להיות משימה בירוקרטית לא קלה. הדבר נכון במיוחד לאנשי גיל הזהב, אשר אינם ממשים את מלוא הזכויות הרפואיות שלהם מסיבות שונות, החל מאי ידיעה בשל התפתחות ושינויים שנתיים, והן משום שמימוש זכויות כרוך בהגשה של טפסים, צילומים ואסמכתאות רבות אשר עלולות להוות מכשול עבור קשישים ללא עזרה כלשהי.

אנשים בגיל הזהב או בגיל הפרישה זכאים לסכומי כסף נכבדים מגופים שונים, להם שילמו במשך שנים רבות כאשר הם היו חלק ממעגל העבודה. חשוב לשים לב בעיקר בגילאים מבוגרים יותר מהם זכויותיך וכיצד עליך לפעול על מנת לממש אותן.

קצבת זקנה

החל מגיל הפרישה, שהינו גיל 67 לגברים וגיל 64 לנשים, זכאי כל אדם לקבלת קצבת זקנה. טופסי קצבת הזקנה יגיעו לכל אדם הביתה בודאר עם הגיעו לגיל המיוחל. מי שקיבלו קצבאות שונות טרם קצבת הזקנה, כמו למשל, זכויות תאונות אישיות, קצבת נכות כללית, אזי תשולם למבוטח הקצבה הגבוהה מבין הקצבאות. בכל מקרה, עם הגיע אדם לגיל הפרישה, לא ישולמו לו יותר קצבאות ביטוח לאומי, למעט קצבת הזקנה.

קצבאות נוספות

מעבר לקצבאות החודשיות להן זכאים מבוטחי גיל הזהב, קיימות קצבאות רבות אשר משולמות על ידי מענק חד פעמי. באשר לתשלומי מיסים, אנשים שעברו את גיל הפרישה זכאים להנחות מיסוי רבות, החל מהנחה בתשלומי הארנונה והבזק, כל אדם אשר סובל ממחלה כרונית המקשה על התפקוד השוטף שלו, ונקבעה לו דרגת נכות של 90%-100%, זכאי לפטור מתשלומי מס.

גמלת סיעוד

כל קשיש אשר לאחר גיל הפרישה שלו מתקשה בפעילות יומיומית עקב מצבו הרפואי או תשישות נפשית, זכאי לקבל גמלת סיעוד, אשר הינה לא תשלום של סכום כסף חודשי מהמוסד לביטוח לאומי אלא קבלה של שעות סיוע וטיפול בבית הקשיש על ידי מטפלת ישראלית או קבלת היתר העסקה של עובד זר סיעודי.

במסגרת חוק הסיעוד של הביטוח הלאומי, העזרה הסיעודית יכולה להיות בין 10 עד 15 שעות שבועיות, בהתאם למצב הקשיש ובנוסף, יינתנו שירותים של מרכזי יום לקשישים, בהם יש השגחה וטיפול, אספקה של מוצרי ספיגה עד הבית, לחצני מצוקה ושירותי כביסה. בטרם אדם נמצא זכאי לשירותי סיעוד, ייערך לו "מבחן תלות" על ידי אחות מוסמכת מהמוסד לביטוח לאומי.

זכויות הקשיש לשיקום

כאשר קשיש נזקק לאשפוז רפואי חשוב לדעת כי כפי שנעשה בכל מקרה של אשפוז, את דמי הפינוי באמבולנס לא ישלם הקשיש וכן בעבור השירותים אשר הוא מקבל בחדר המיון, קופות החולים מעניקות כיסוי מלא של אגרת חדר המיון.

כמו כן, בני משפחה (בן או בת) של הורה קשיש מאושפז, או שמצוי במצב קשה בביתו, יכולים לדווח על ימי היעדרות מהעבודה כימי מחלה, בתנאי שההורה מעל גיל 65.בכל עזרה מיידית או ייעוץ ניתן לפנות ל"מרכז המידע לקשיש" שקיימים בסניפי הביטוח הלאומי השונים ותפקידם לסייע לקשישים ובני משפחתם לממש את זכויותיהם הרפואיות.

סל התרופות 2011

החל משנת 2011 אושר סל התרופות העדכני בו הוכנסו שינויים רבים המקלים על אוכלוסיית הקשישים בישראל. במסגרת סל התרופות החדש שופרו זכויותיהם של הקשישים במדינה והם זכאים להטבות כספיות מבורכות. כך למשל, נותנת המדינה עזרה ממונית ברכישת מכשירי שמיעה בעבור עשרים אלף איש אשר גילם עולה על 65.

כמו כן, אושרו תרופות חדשניות עבור קשישים הלוקים בבעיות לב העלולות לגרום לשבץ מוחי ולמוות. אם כן, סל התרופות לשנת 2011 נותן מענה לקשישים רבים, אשר היו זקוקים במשך שנים רבות לאחד מן העזרים הללו ולא יכלו לרכוש אותו. כעת, באמצעות כניסת האביזר הרפואי לסל התרופות, ובאמצעות הסיוע הכספי שינתן להם, הם יוכלו לרכוש אותו ובכך לשפר את איכות חייהם.

 

אולי יעניין אותך גם:

עובדת סוציאלית בבית אבות: מה תפקידיה? ועל מה היא אחראית?

חייגו עכשיו צרו קשר