דף הבית » "80 וארבע" – פרויקט מקסים המחבר בין פעוטות לדיירי בתי אבות

"80 וארבע" – פרויקט מקסים המחבר בין פעוטות לדיירי בתי אבות

לפני מספר שנים התקיים בארה"ב מחקר שבדק כיצד קשר קבוע בין ילדים לבין בני גיל הזהב, משפר את בריאותם ואת רווחתם של"80 וארבע" - פרויקט מקסים המחבר בין פעוטות לדיירי בתי אבות המבוגרים. מהמחקר עלו לא מעט תועלות שמלוות גם את הילדים, שעומדים בקשר עם אנשים המבוגרים מהם בעשרות שנים. מחקר זה העלה רעיון בקרב מפיקים בריטיים, להפקת תוכנית טלוויזיה שתלווה פרויקט דיור מוגן המשלב… גן ילדים פעיל. וכעת, פרויקט מסוג זה הגיע גם לישראל. התוצאות מאלפות.

הרעיון: "גן בן דורי"

את הרעיון המיוחד ניתן לכנות "גן בן דורי". פרויקט שמיושם בימים אלה בשיתוף עם הדיור המוגן בית בכפר הביא להקמת גן ילדים פעיל במתחם. הילדים, כמו ילדים בכל מקום, הולכים בכל יום לגן, לשחק עם חבריהם, ללמוד מיומנויות חברתיות, להעביר את הזמן בנעימים, עם ערך חינוכי. עבורם, הקשר עם המבוגרים מתקבל בצורה הרבה יותר טבעית מכפי שניתן להעלות על הדעת במבט הראשון. ומה שמאוד בולט לעין – הקשר הנרקם. תמימותם של הילדים והיחס החם שהם יודעים להעניק, מתחברים באופן טבעי עם המבוגרים שמאמצים אותם אל ליבם. אנשים שעברם עשיר בסיפורים, בחוכמת חיים. ולא פעם, מתוך הנפש המבוגרת מבצבץ לו שוב פעם אותו הילד שעדיין נמצא שם בפנים. זהו רעיון שממנו, כל הצדדים מרוויחים.

מה קרה למעמד של "זקני השבט" מאז ועד היום?

אין זה עניין טריוויאלי, לשים בכפיפה אחת קבוצה של בני גיל הזהב ביחד עם ילדי הגן. בתקופתנו, ערבוב בין דורי מסוג זה נעשה נדיר. מרבית הילדים הקטנים עומדים בקשר רופף אפילו עם הסבא והסבתא הפרטיים שלהם. אבל לא תמיד זה היה כך. במשך אלפי שנים נחשבו האנשים המבוגרים לא ל"קשישים" אלא לחכמים, הנבונים, המנהיגים שמלמדים בינה את הדורות הבאים ומקבלים החלטות לרווחת הכלל.

מעמד "זקני השבט" נחקר על ידי אנתרופולוגים וכולנו זוכרים את זקני העם או את חז"ל, אשר הובילו גם את עם ישראל קדימה לאורך הדורות. אבל משהו קרה בדרך. הקדמה המואצת, תעשייתית וטכנולוגית, הפכה לכאורה את הידע של הקשישים לפחות רלוונטי. סגנון החיים המערבי שם דגש על המשפחה הגרעינית כך שהסבא והסבתא נותרו מאחור, בפינה נפרדת משלהם. האם זה טבעי? מסתבר שבחברות מסורתיות, מעמד הזקנים נפגע פחות. דעתם עדיין נחשבת, הם זוכים לכבוד. כדאי לציין שגם בקהילה הדתית בארץ, מצוות "והדרת פני זקן" משפיעה על בני כל הדורות. פרויקטים חדשים מסוג זה, עשויים להיות הצעד הראשון לשינוי תפיסתי וחברתי עמוק.

זה מדהים, איך לא חשבו על זה קודם?!

כשחושבים על הפורמט הייחודי הזה, גן ילדים שמוקם בתוך בית אבות, זה אולי נראה משונה, אך רק בעיניים מודרניות. כשבודקים מה בדיוק קורה שם, מגלים מערכות יחסים מלאות כבוד, הערכה הדדית, רצון ללמוד, להכיר, לדעת וגם לתת.

מבוגרים כילדים, עצם העובדה שהם נמצאים בכפיפה אחת יוצרת שינוי עצום בחייהם של המבוגרים. לפתע, הם כבר לא אנשים ששיא חייהם נמצא מאחור. השאלות ששואלים הילדים הסקרנים, ללא מחיצות, מאפשרות לבני השמונים ויותר להתמלא חיים. ההשתתפות במשחקי הילדים, בין אם כפעילים ובין אם כצופים, מתקבלת בטבעיות ולעיתים נראה שמשא השנים מתקלף מהמבוגרים.

למרות שהפרויקט נמצא עדיין בשלביו הראשונים, כבר אפשר לגזור מסקנות מאלפות. שביעות הרצון של כולם חסרת תקדים. הילדים התרגלו חיש מהר לנוכחותם של המבוגרים ולהפך. מערכת היחסים החמה באה לידי ביטוי בבריאות הכללית, בשביעות הרצון, בתחושה הסיפוק של בני גיל הזהב. אפשר רק לתהות – איך לא חשבו על זה קודם?

אולי יעניין אותך גם:

בונוסים ויתרונות מפתיעים של פעילות גופנית בגיל השלישי

חייגו עכשיו צרו קשר